اخبار


احتمال تغییر نرخ مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، قرار است مشکلات اجرایی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برطرف شود و به جای نرخ واحد ۹ درصدی به نرخ‌های دوگانه تبدیل شود.

حجم اینترنت آزاد شد

طبق اعلام وزیر ارتباطات از مردادماه امسال فروش اینترنت به صورت حجمی متوقف می‌شود و کاربران با خرید اشتراک ثابت می‌توانند به صورت نامحدود از اینترنت استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد فروش اینترنت به صورت حجمی به دلیل افزایش استفاده‌ی کاربران از اینترنت، متوقف خواهد شد و کاربران با خرید اشتراک ثابت می‌توانند به هر میزان که بخواهند از اینترنت استفاده کنند. به گفته‌ی واعظی این تصمیم برای فروش اینترنت ثابت ADSL و اینترنت ثابت TD LTE گرفته شده است

یوتیوب رفع فیلتر می‌شود؟

ممکن است رفع فیلتر سرویس‌هایی مانند YouTube و Blogspot که در فضای دانشگاهی موضوعیت دارند، در مراحل بعدی به کل کشور تعمیم پیدا کند.

چشم انداز حسابداری در سال 2024

درآینده‌ای بسیار نزدیک تحلیل داده‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار هر حسابدار خواهد بود. سالانه تعداد زیادی دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حسابداری در سرتاسر دنیا وجود دارد که این رقم روزبه‌روز در حال افزایش است.
سؤالی که هر دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حسابداری باید از خود بپرسد این است که چه چیزی باعث می‌شود سازمان‌ها یا شرکت‌ها بخواهند این خیل عظیم دانش‌آموختگان رشته‌ی حسابداری را استخدام کنند؟ بر همین اساس، در گزارشی که در سال ۲۰۱۵ کمیته‌ی توسعه‌ی اقتصادی استرالیا منتشر کرد، نشان داده می‌شود که با احتمال ۹۴ درصد، حرفه‌ی حسابداری و حسابرسی مکانیزه و اتوماتیک خواهد شد و این اتوماسیون‌سازی و برون‌سپاری تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر حرفه‌ی حسابداری خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران به نقل از «بیزنس‌نیوز»، تغییرات سریع در فناوری و رشد جهانی تعداد دانشجویان حسابداری، نشان‌دهنده‌ی نیاز به تغییر مدل‌های آموزشی و تجهیز آنان به مهارت‌ها و دانش‌هایی است که سازمان‌ها انتظار دارند دانش‌آموختگان رشته‌ی حسابداری به آن‌ها مسلط باشند.
بسیاری از مطالعات انجام شده در این‌باره اذعان دارند که با تغییر در بازار‌های جهانی و رقابتی‌ترشدن آن، حسابداران باید حتی مهارت‌های کلامی و ارتباطی خود را در سطوح بالا تقویت کنند و مهارت آنان به فناوری‌ها و دانش‌های جدید، بسیار فراتر از حد معمولی آن باشد.
در سال ۲۰۱۵، تحقیقی توسط انجمن حسابداران رسمی استرالیا صورت گرفت که یافته‌های آن در خصوص آینده‌ی حرفه‌ی حسابداری در ۱۰ سال آینده دربردارنده بازخوردهای جالبی است. آینده‌ی کاری حرفه‌ی حسابداری و حسابرسی در سال ۲۰۲۴، همان چیزی است که اکنون حسابداران در حال انجام آن هستند، همان حوزه‌های حسابرسی و اطمینان بخشی، مدیریت ریسک،گزارشگری مالی و و کنترل‌های مالی، با این تفاوت که پیشرفت فناوری، نحوه‌ی عمل حسابداری را در این حوزه‌ها تغییر خواهد داد. در حقیقت چالش اساسی حرفه حسابداری در خصوص فارغ التحصیلان این رشته صرفاً داشتن دانش مالی نیست، بلکه داشتن مهارت‌هایی است که آن‌ها را قادر سازد، بتوانند به‌مدد ارقام، ذی‌نفعان کلیدی را قانع کند و بر آنان تاثیر بگذارند.

مردم نگران سپرده‌های خود نباشند

روایت های نادرستی که این روزها از نظام بانکی مطرح می شود نه تنها منافع سپرده گذاران و سیستم بانکی را نشانه گرفته بلکه ساختار اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است درحالی که متولیان بانکی بارها به مردم اطمینان داده اند از سپرده های آنها حفاظت می شود.

 

بانک مرکزی در یکی از اطلاعیه های خود از مردم خواست به شایعات در فضای مجازی توجه نکنند و اخبار شبکه بانکی را فقط از طریق این بانک دریافت کنند.

کارشناسان اقتصادی و بانکی کشورمان معتقدند هر چند نظام بانکی با مشکلاتی مواجه است اما به هیچ وجه نمی توان عنوان «بحران» را برای مشکلات نظام بانکی به کار برد.
طبق گفته کارشناسان راهکارهایی وجود دارد که می توان از کنار این مشکلات بانکی با حداقل آسیب ها عبور کرد.

بحران نظام بانکی شایعه است

هر چند که مشکلاتی گریبان موسسات مالی غیر مجاز را گرفته و سرمایه های عده ای از سپرده گذاران در این موسسات منجمد شده اما این نگرانی ها نباید دامن بانک ها و موسسات مالی مجاز را بگیرد و طبق گفته کارشناسان بانک ها در شرایط بحران و اضطرار قرار ندارند.

«کامران ندری» مدیر گروه بانکداری اسلامی و«احمد حاتمی یزدی» مدیرعامل اسبق بانک صادرات در گفت و گویی جداگانه به تقضیل در باره وضعیت سپرده های مردم در موسسات غیرمجاز و حمایت های بانک مرکزی سخن گفتند.

ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی با تاکید بر اینکه مردم نباید تحت تاثیر اخباری که در فضای مجازی منتشر می شود و از یک مرجع رسمی نشات نمی گیرد، قرار بگیرند، اظهار داشت: تا کنون خبرسازی ها در مورد موسسات غیرمجاز بوده است. شایعاتی درباره برخی از بانک ها هم مطرح شد که با اطلاع رسانی های درست ابهامات برطرف شد.

وی تاکید کرد: مردم باید توجه داشته باشند که مرجع تمام این موضوعات بانک مرکزی است که اخیرا اطلاعیه ای هم در این زمینه صادر کرده و از مردم خواسته شده تحت تاثیر خبرهای دروغ قرار نگیرند.

ندری ادامه داد: بانک مرکزی حتی سپرده گذاران موسسات غیرمجاز را مورد حمایت خود قرار داده است تا برای این سپرده گذاران هم مشکلی به وجود نیاید چرا که اصل بر این است که جلوی این بحران و بی اعتمادی مردم نسبت به نظام بانکی گرفته شود. البته حمایت بانک مرکزی، به این معنا نیست که موسسات غیر مجاز می توانند به فعالیت های خود در بلند مدت ادامه دهند.

بانک مرکزی باید به گونه ای عمل کند که ضمن حراست و پاسداری و حقوق سپرده گذاران، وضعیت موسسات مالی غیرمجاز هم مشخص شود.

مدیر گروه بانکداری اسلامی با بیان اینکه برنامه ای که بانک مرکزی برای حل مشکلات موسسات دارای مساله اعلام کرده، ادغام است، گفت: سیاست فعلی این است که این موسسات در هم ادغام شوند و بتوانند مجوز دریافت کنند. علت این که این موسسات تاکنون تعطیل نشدند هم این است که بانک مرکزی به دنبال این بوده حقوق سپرده گذاران در این موسسات تضییع نشود.

ندری ادامه داد: بانک مرکزی اسامی بانک ها و موسسات دارای مجوز را بر روی سایت خود منتشر کرده است و در رابطه با سایر موسسات مالی که دارای مجوز هستند و بانک ها، مشکلات این چنینی وجود ندارد. البته این به آن معنا نیست که نظام بانکی مشکل ندارد اما مسئله ای که بخواهد باعث نگرانی سپرده گذاران شود، وجود ندارد.

وی با اشاره به مشکلات نظام بانکی کشور اظهار داشت: مهم ترین مشکل حال حاضر بانک ها کمبود نقدینگی است که بخشی از آن به بدهی های دولت به بانک ها باز می گردد که در سال های گذشته ایجاد شده این بدهی ها در سال های گذشته بر روی هم انباشت شده است.

ندری گفت: از سوی دیگر متاسفانه بانک ها سود بالایی بابت بدهی های دولت محاسبه کرده اند این درحالی است که دولت توان پرداخت این میزان سود را ندارد اما بانک ها این میزان بدهی را با سود های بالا به عنوان درآمد محاسبه کرده اند و به این درآمد، درآمد «موهوم » گفته می شود.

وی افزود: مشکل بعدی، موضوع مطالبات معوق بانک ها است که بانک ها برای آن جریمه در نظر گرفته اند و آن را به عنوان درآمد شناسایی کردند اما واقعیت این است که دریافت کننده تسهیلات بانکی توانایی پرداخت اصل تسهیلات را هم ندارد و به طور قطع نمی تواند سود و جریمه این تسهیلات را بپردازد. مدیر گروه بانکداری اسلامی با اشاره به مشکل دیگر بانک ها و موسسات مالی اظهار داشت: مساله دیگر حجم عظیم سرمایه گذاری بانک ها در حوزه زمین و مستغلات است که این بازار هم با رکود مواجه شده است.

مدیر گروه بانکداری اسلامی تاکید کرد: اگر دولت اقدام به پرداخت بدهی های بانکی کند و دارایی های بانک ها که امروز در قالب املاک باقی مانده به وجه نقد تبدیل شود و اگر جلوی درآمدهای موهومی بانک ها گرفته شود، مساله و مشکلات بانک ها و موسسات نه چندان ساده اما قابل حل خواهد بود. هنوز با بحران مواجه نشده ایم و مشکلات بانکی قابل حل است.
وی تاکید کرد: شایعه های ایجاد شده درباره نظام بانکی هم ریشه در این مشکلات دارد اما این مشکلات به شکل اغراق آمیزی مطرح می شود.

ارتقای سواد اقتصادی مردم، راهکار ریشه کن شدن

«احمد حاتمی یزدی» مدیرعامل اسبق بانک صادرات هم با ابراز اطمینان خاطر به سپرده گذاران گفت: سپرده گذاران نگران سرمایه های خود نزد بانک ها نباشند و به هیچ وجه مشکلاتی که گریبان گیر موسسات غیر مجاز شده شامل حال بانک ها نمی شود. هر چند که نظام بانکی کشورمان به صورت کلی با مشکلاتی مواجه است با به این معنی نیست که وضعیت بانک ها بحرانی باشد.

وی با اشاره به تفاوت های سیستم بانکی و موسسات مالی گفت: بانک ها از یک نظم مالی برخوردار هستند که این نظم در موسسات مالی دیده نمی شود. از سوی دیگر ۱۰ درصد منابع بانک ها نزد بانک مرکزی سپرده گذاری شده است که در شرایط بحران می توانند از این سپرده ها و منابع استفاده کنند که این موضوع شامل حال موسسات مالی چه مجاز و چه غیر مجاز نمی شود.

این کارشناس بانکی افزود: ممکن است یک روز میزان ورودی به بانک ها از میزان خروجی (در بخش سپرده ها) کمتر باشد در این صورت هم بانک ها برای جبران کسری خود، امکان اخذ تسهیلات در بازار بین بانکی را دارند اما چنین امکانی برای موسسات وجود ندارد. بنابراین سپرده گذارانی بانکی نباید نگران شوند و جو را ملتهب کنند.

حاتمی یزدی ادامه داد: اما درباره موسسات مالی تاکنون چندین بار بانک مرکزی به عنوان متولی این بخش به مردم نسبت به سپرده گذاری در این موسسات هشدار داد. متاسفانه برخی از این موسسات توسط افرادی مدیریت می شوند که صلاحیت اجرایی و اخلاقی ندارند و سعی در این دارند که با اعمال فشارهای سیاسی از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند و بانک مرکزی نباید با خواسته های این موسسات غیر اقتصادی موافقت کند چراکه هیچ یک از این موسسات به نفع سپرده گذاران عمل نمی کنند و مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه معتقدم هستم که ادغام موسسات غیرمجاز هم نمی تواند گره گشا باشد و در این میان عده ای که فریب تبلیغات این موسسات را خوردند، خسارت هایی را متحمل شدند، گفت: تنها راهکاری که از طریق آن می توان این موسسات را که قارچ گونه در کشورمان رشد کرده اند، مهار کرد این است سطح آگاهی و سواد اقتصادی مردم را افزایش دهیم.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات اظهار داشت : برای حل مشکلات به صورت ریشه ای باید به مردم درباره موضوعات مختلف اقتصادی آموزش داد همانطور که با آموزش توانستیم جلوی برخی از آسیب های اجتماعی را بگیریم می توانیم از آسیب های اقتصادی هم بکاهیم. مردم باید ریسک های احتمالی در انواع بازارهای مالی را بشناسند چرا که درباره سرنوشت تمام دارایی خود تصمیم می گیرند.

وی تاکید کرد: هر چند موضوعاتی که این روزها درباره نابسامانی سیستم بانکی مطرح می شود صحت ندارد و ریسک ها و خطراتی که به بانک ها نسبت می دهند، درست نیست اما این وضعیت می تواند فرصتی باشد که مردم نسبت به تعیین سرنوشت سرمایه و دارایی خود آگاهانه تصمیم بگیرند و تجربه ای شود تا مردم از این پس فریب موسساتی که با تبلیغات دروغین قصد جذب سرمایه ها را دارند، نخورند.

حاتمی یزدی گفت: باید بپذیریم در این میان به افرادی هم که سپرده هایشان در نزد برخی موسسات غیرمجاز «فریز» شده است، خسارت هایی وارد آمده است اما بانک مرکزی در تلاش است که از حق تمام افراد حتی کسانی که برخلاف توصیه های متولی نظام بانکی عمل کردند، حمایت کند.

وقتی طمع جای احتیاط را گرفت

با کاهش نرخ تورم در طول چهار سال گذشته مسئولان نظام بانکی کشورمان اقدام به کاهش نرخ سود بانکی هم در بخش تسهیلات و هم در بخش سپرده ها متناسب با حرکت نرخ تورم، کردند.

کاهش نرخ سود بانکی نه تنها سیاستی بود در جهت همخوانی شاخص های اقتصادی با یکدیگر، بلکه رکود را هم نشانه گرفت. به طوری که با کاهش نرخ سود بانک ها، هدایت نقدینگی به سایر بازارها از جمله صنایع و بازارهای مولد توجیه پیدا کرد.

اما در این میان برخی موسسات مالی برای جلب توجه سرمایه داران با بی توجهی به ابلاغیه های بانک مرکزی، نرخ سود را از نرخ های متعارف بالاتر بردند به طوری که در برخی از موسسات، نرخ سود بانکی به بیش از ۲۵ درصد هم رسید.

این نرخ های حبابی که تخلف بارز موسسات محسوب می شد عاملی شد تا برخی سپرده گذاران توصیه های بانک مرکزی را نسبت به فعالیت های موسسات غیر مجاز جدی نگیرند و طمع جای احتیاط را گرفت.

حال هرچند عده ای هشدارهای پی درپی مسئولان بانکی و اقتصادی کشور را نادیده گرفتند ، در دام این موسسات غیر مجاز گرفتار شدند و امروز دارای هایشان اصطلاحا فریز شده اما تلاش دولت و بانک مرکزی این است که با اتخاذ سیاست های منطقی افراد را حداقل به اصل سرمایه خود برسانند.

البته تلاش دولت محدود به بازگرداندن اعتماد سپرده گذاران و مردم به نظام بانکی نمی شود بلکه سیاست دولت اصلاح نظام بانکی از طریق شفافیت در صورت های مالی، پرداخت بدهی های بانکی، حذف درآمدهای موهومی بانک ها واست.

 

8 ابزار دیجیتال که وقت آن رسیده از آنها استفاده کنید

یکی از ویژگی‌های شخصیتی من این است که خیلی سریع فناوری‌های جدید را پذیرفته و خود را با آ‌ن‌ها وفق می‌دهم. من عاشق این هستم که هر ساله صدها برنامه، شبکه اجتماعی و دستگاه‌ مختلف را امتحان کنم. اما طبیعتا همه افراد به چنین شیوه زندگی علاقه‌ ندارند. هدف اغلب افراد این است که از کمترین تعداد ابزاری که در بهبود کاراییشان موثر است استفاده کنند. دقیقا به همین دلیل است که دوستان و همکارانم اغلب نظر مرا در مورد این که کدام فناوری را باید استفاده کنند جویا می‌شوند: آن‌ها به دنبال ابزار و ترفند‌هایی هستند که بدون آن که زمان و هزینه زیادی صرف تهیه و استفاده از آن‌ها کنند تاثیر زیادی بر روی بهره‌وری آن‌ها داشته باشند.

با وجود این که من اغلب سعی می‌کنم مطابق چالش‌های مد نظر هر فرد‌ فناوری‌های خاصی را به وی پیشنهاد دهم، ابزاری نیز وجود دارند که من مکررا آن‌ها را به همه افراد توصیه می‌کنم، چرا که از نظر من این ابزار برای هر شخصی مفید هستند. در اغلب موارد، استفاده از این ابزار نه تنها به نفع خود شخص است، بلکه تیمی که آن شخص در آن کار می کند نیز با کاهش هزینه‌های کلی و بی‌نظمی صندوق پستیشان از آن‌ منتفع خواهند شد. اما از طرف دیگر برنامه‌هایی نیز وجود دارند که من آن‌ها را تنها به این دلیل به افراد پیشنهاد می‌دهم که با تمام وجود حس می‌کنم دیدن این که شخصی از برنامه مایکروسافت آفیس برای کاری استفاده می‌کند که می‌توانست با یک برنامه یادداشت برداری یا یک ابزار گروهی به نتیجه بهتری برسد، ناراحت کننده است.

عباراتی که شما را از موفق شدن باز می دارد

اولین قدم برای موفقیت این است که به خودتان دروغ‌هایی نگویید که برداشتن گام بعدی در راه درست را دشوار کند.

تنها کسی که مانع موفقیت شما می‌شود خود شما هستید! جامعه نیست. دولت نیست. هیچ کس دیگری نیز در زندگی‌تان نیست. مطمئن باشید که تنها خودتان هستید که می‌توانید از پیشرفت و موفقیت خودتان جلوگیری کنید. اما فراموش نکنید که همه افراد ظرفیت و توانایی لازم برای موفق شدن را دارند.

۴ دروغ بزرگ وجود دارد که افرادی که به اهدافشان دست نیافته‌اند تکرار می‌کنند. این ۴ دروغ مانع از موفقیت آنها در زندگی شده است.

چه مشاغلی نیاز به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند

رئیس امور مالیاتی استان تهران گفت : برای کسانی که حجم فروش آنها کمتر از ۱۵۶ میلیون تومان برای سال مالیاتی ۹۵ باشد ، مالیات مقطوع درنظر گرفته ایم. 

محمدرضا نوری گفت: مالیات سال ۹۴ این گروه هر میزان باشد، با هشت درصد  رشد، مالیات آنها مقطوع می شود و مشمول مالیات جدیدی نخواهند بود و ضرورتی به تسلیم  اظهارنامه مالیاتی نیز ندارند و اسناد و مدارکی نیز تسلیم نمی کنند.

وی تاکید کرد: ما برای این افراد این فرصت را در نظر گرفتیم که مالیات خود را در چهار قسط پرداخت کنند و جرایم دیرکرد آنها نیز قابل بخشودگی خواهد بود.

نوری گفت: مردم عزیز نگران تسلیم اظهارنامه برای این گروه نباشند و کسانی که مشمول این دستورالعمل اجرایی قرار می گیرند، جریمه ای برای تسلیم نکردن اظهارنامه شامل حال آنها نخواهد بود.

دستورالعمل تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل ابلاغ شد

دستورالعمل تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل ابلاغ شد

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، از ابلاغ نحوه تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ برخی از صاحبان مشاغل در اجرای ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد.

نادر جنتی اظهار داشت: مطابق بند «الف» این دستورالعمل، کلیه صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده ۲ آئین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ قانون فوق که مجموع فروش کالا و خدمات آنان در سال ۱۳۹۵ حداکثر ۱۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون می باشد، مشمولان تبصره ماده ۱۰۰ تلقی می‌شوند.
وی افزود: براساس بند »ب» این دستورالعمل، میزان مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل فوق با افزایش ۸ درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۴ بصورت مقطوع تعیین می‌شود. این گونه مودیان باید مالیات مذکور را حداکثر تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۶ پرداخت نمایند. مودیانی که در عملکرد سال ۱۳۹۴ معاف از مالیات بوده اند، صرفا باید مراتب قبول این دستورالعمل را بدون پرداخت مالیات از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند. حکم اخیرالذکر در مورد مودیان موضوع صدر این بند نیز الزامی است. در مورد مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا در خردادماه ۱۳۹۶ ندارند، مالیات آنان که به شرح مفاد این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می‌شود، حداکثر تا چهار قسط مساوی تقسیط می‌شود و عدم پرداخت بموقع مالیات یا اقساط مشمول جرائم موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.
معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، تصریح کرد: مطابق دستورالعمل مذکور، هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای به دست آید که مشخص شود، مجموع فروش کالا و خدمات یا سایر درآمدهای مودی در سال ۱۳۹۵ بیش از مبلغ مندرج در جزء ۱ بند الف این دستور العمل می باشد، پرونده مودی وفق مقررات رسیدگی شده و مالیات مابه التفاوت و جرائم متعلقه مطالبه می‌شود.
به گفته جنتی، برپایه این دستورالعمل، مودیانی که مالیات عملکرد سال ۱۳۹۴ آنان حسب مورد با اعمال مقررات موضوع مواد از جمله ۱۳۷ و ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم و یا ماده ۱۲۱ قانون برنامه پنجم توسعه محاسبه شده و یا در طی سال ۱۳۹۴ بصورت کامل فعالیت نداشته اند، ابتدا باید مالیات سال ۱۳۹۴ آنها بدون رعایت موارد مذکور محاسبه و سپس مبنای رشد مورد نظر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ مودیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۵ خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند و یا در مهلت مقرر در این دستورالعمل فرم مربوط به بند ۲ این دستورالعمل را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نکنند و یا متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مفاد مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ در خصوص درآمد عملکرد سال ۱۳۹۵ خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در پایان گفت: صاحبان مشاغل مشمول این دستورالعمل، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آئین نامه موضوع ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ برای عملکرد سال ۱۳۹۵ نخواهند داشت.